Comments

Yesterday, CCP Fozzie announced on the official forums concerning the Upwell 2.0 changes. You can read it in full here. In summary, three modifications were announced:

 • No GTFO module
 • No 5-minute fitting period after anchoring
 • Doubling final vulnerability timer to 15 minutes.

So, this is clearly good for the game. This announcement has been met with some satisfaction, and with good reason. But it also gives us another reason to be optimistic – CCP used tools of interaction to understand what players wanted.

There is something of a narrative that CCP only listened because of PC Gamer. Specifically, this article. It is not overtly critical of CCP, but it does indicate the limitations of some game mechanics. However, it does not concern itself with the GTFO module or the 5-minute fitting period. So, we can dismiss the idea that PC Gamer won this for us.

Instead, what happened was that CCP read /r/Eve and the forums. These changes were included in some of the opinion pieces written by players. CCP Falcon is on record as saying that he doesn’t usually write on Reddit due to harassment. But it is clear that he and other employees do listen.

Moreover, this represents a victory for the CSM. We know from Fuzzmeister (CSM10-12) that these changes have been in discussion for some time. He is, of course, bound by an NDA. However, this seems to imply that the CSM has been carrying out their duty in an effective manner.

It is very much in vogue at the moment to bash CCP. Many of these complaints have firm ground. I’ve indulged in the practice a little myself. However, we should not become blinded by spite. CCP does contain hardworking people who listen to the community. CSM serves a valuable purpose. Writing detailed critiques on Reddit can get results.

What we must avoid is the temptation to fall into the trap of just reckless criticism. The sort of bittervet shrieking which is so often the flavor de jour of /r/Eve helps no one. As a community, we have to move past that. We can and should work productively with CCP. This change proves it.

743 Comments

 1. I just want to say I am very new to blogs and truly savored you’re web site. More than likely I’m likely to bookmark your website . You amazingly come with superb articles and reviews. Regards for sharing your webpage.

  March 10, 2019 at 22:27 Reply
 2. Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

  March 11, 2019 at 09:26 Reply
 3. Ankara çekici firması olarak siz değerli müşterilerimize anlık yani 7 gün 24 saat hizmet sunma kapasitesine sahibiz. Nerede olursanız olun size en yakın çekici aracımızı hemen konumunuza görevlendiriyoruz. Böylece hızlı ve sorunsuz çözümler elde etmiş oluyoruz. Ankara yol yardım desteğine ihtiyaç duyan tüm müşterilerimize uygun fiyat hızlı ve güvenli seçenekler sunuyoruz.

  Ankara oto kurtarma ve araç çekici sektörünün en eski ve güçlü firması olduğumuzu bilmenizi isteriz. https://ankaracekici.net/ Kaza veya arza yapmış araçlarınızı gerek şehir içinde gerekse de şehirler arası istediğiniz yere sigortalı şekilde ucuz fiyatlarla naklediyoruz. Ankara çekici için bizi aramadan karar vermeyin.

  March 11, 2019 at 20:38 Reply
 4. Otomatik kapı imalatı ve sizlere sunulması firmamız tarafından hızlı ve kapsamlı şekilde gerçekleşir. Giderek ürün yelpazesini genişleten AYH DOOR ihtiyaçları doğrultusunda otomatik kapı, teleskopik kapı,otomatik panjur, yana kayar kapı,ve hermetik kapı yaparak yüksek kalite ve uygun fiyatla sizlere farklı seçenekler sunmaktadır.

  Kalite kadar estetiğinde önemli olduğunu bilen, ürün ve hizmette kaliteden ödün vermeyen AYH DOOR zengin ürün çeşitleriyle, birbirinden farklı model ve ürünlerle, sizlere hizmet vermeye devam etmektedir…

  March 12, 2019 at 10:35 Reply
 5. thank you web sites.

  March 13, 2019 at 05:01 Reply
 6. each time i used to read smaller posts that
  also clear their motive, and that is also happening with this article which
  I am reading at this place.

  March 13, 2019 at 11:05 Reply
 7. Konya ilaçlama firması olarak sizleri büyük bir dertten kurtarıyoruz. İster evinizde isterseniz de iş yerlerinizde bu sorunlarınıza köklü çözümler bulmaktayız. Bizi arayın sizlere gerekli desteği sunalım. Profesyonel çözümler bulmak bizim işimiz. Konya başta olma üzere tüm ilçelerinde bulunan müşterilerimizin yanında bulunuyoruz. https://konyailaclama.net/

  March 15, 2019 at 11:12 Reply
 8. Kamyonet nakliye gibi bir aracın kullanılması ile birlikte nakliye sisteminin önemli bir gelişime işaret ettiği bilinmektedir. Bu tip pratik araçlarla birlikte şehir içi taşımacılığı konusunda gerçekten herkesin beklediği sonuçlar ortaya çıkmaktadır. İmalat ile başlamış bir süreci kamyonet nakliye ile devamlılık haline getirmek, gerçekten çok daha kolay olmaktadır. https://kamyonetnakliye.gen.tr/ Buradaki pratik taşımacılık unsurlarının, insanlara ve sisteme katkısını çok iyi görmek gerekiyor.

  March 17, 2019 at 12:22 Reply
 9. Welcome to Morris Heating & Cooling Inc.

  March 17, 2019 at 21:46 Reply
 10. Perfect blog post

  March 18, 2019 at 14:02 Reply
 11. Küçük ve nitelikli nakliye hizmetlerinin başarıya ulaşması için öncelikli olarak imalat sektörüne bakabilirsiniz. Burada üretilen ürünlerin pazara ulaşması için kaliteli araçların devreye girmesi önemlidir. Yakın mesafe taşımacılığı gibi gördüğümüz sonuçlarla birlikte Küçük nakliye araçları ve sistemi, bu konuda gerçekten herkese destek vermeye devam etmektedir. https://kucuknakliye.gen.tr/ Çözümü takip etmek ve avantajları görmek için bu nakliye sisteminin başarısına mutlaka göz atmak gerekiyor.

  March 19, 2019 at 09:47 Reply
 12. Im going to discover less regarding because it all can last for weeks.

  March 20, 2019 at 11:00 Reply
 13. thank you web sites.

  March 20, 2019 at 11:38 Reply
 14. All types of investments include certain risks.

  March 20, 2019 at 17:34 Reply

Leave a Reply